Mobilní telefon Nokia 5230 se stal nejoblíbenějším a nejčastěji kupovaným telefonem v roce 2010. Hlavním důvodem byla určitě bezkonkurenční cena. 5230 je nejlevnější verze dotykového mobilního telefonu značky Nokia. Kromě klasického vybavení lze telefon použít jako GPS navigace do auta. Pojďme si přečíst zajímavosti o tomto telefonu.
Na první pohled by se mohlo zdát, že nový telefon Nokia 5230 je úplnou kopií staršího telefonu Nokia 5800 XpressMusic. Podíváme-li se ale pozorněji a detailněji, zjistíme hned několik odlišností. Rozměry obou telefonu jsou stejné, tedy 111 x 51 x 15,5 mm. Avšak liší se v hmotnosti, kde naše Nokia 5230 váží o 5 gramů víc, což nám dává 113 gramů čisté váhy. Telefon je celý vyroben z plastu. I přes velmi nízkou cenu se jedna o kvalitní plasty a celkové zpracování telefonu působí velmi kvalitním dojmem. Vše doléhá tam, kde má a telefon působí pevně. Výrobce sice omezil tvoření otisků na displayi speciální úpravou onoho průhledného krytu, ale i přes to se občas nějaký ten otisk na displeji objeví. Po stranách telefonu najdeme tlačítka pro ovládání hlasitosti, spoušť fotoaparátu, kontektory pro datový kabel a 3,5mm jack pro připojení sluchátek, konektor pro nabíječku, tlačítko pro zamykání telefonu a dva sloty, jeden pro kartu SIM a druhý pro kartu microSD. Zadní stranu zdobí jednobarevný plast s otvorem na fotoaparát. Výrobce telefonu Nokia 5230 na trh zatím vypustil dvě barevná provedení, bílo-modré a bílo-růžové, očekává se však, že s postupem času bude počet barevných provedení přibývat.
Největším tahounem této Nokie je bezesporu velký dotykový display. S úhlopříčkou 3,2“, rozlišením 360x640 pixelů a 16 miliony barev se už dá pěkně vyřádit. Jedná se o rezistivní display, mezi jehož výhody patří možnost ovládání jak prstem, tak jakýmkoliv předmětem (stylus). Tato výhoda se dá ovšem považovat i za nevýhodu. Představme si situaci, kdy nám v kapse nebo v kabelce zvoní telefon a my jej neslyšíme. Pouhým otřením se nějakého předmětu o display v místě, kde je tlačítko „přijmout hovor“ by znamenalo v případě rezistivního displaye „stisknutí“ tlačítka a tím i přijmutí hovoru. Proto výrobce opatřil telefon několika klasickými, mechanickými tlačítky a dvě z nich jsou právě ona tlačítka na přijímání a ukončení hovorů. Přesnost displaye je poměrně na úrovni. A co se týče odezvy, můžu říct, že výrobce překvapil a telefon se ovládá dobře. Ve srovnání například s levnými náhražkami iPhonu je tohle luxusní záležitost.
Slabinou Nokia 5230 je její fotoaparát. Výrobce zde ušetřil a tak nezbývá než fotit ne moc kvalitním 2MPx fotoaparátem.
Jak jsem již několikrát zmínil, námi recenzovaná Nokia 5230 vychází ze starší 5800 XpressMusic. Novější z nich si nenese doménu „XpressMusic“ z nám neznámých důvodů. Možná je důvodem to, že v balení nenajdete sluchátka, ale to jsou jen spekulace. Ovšem softwarově je na tom Nokia 5230 stejně jako ta starší, ba co víc, dokonce má lepší a novější operační systém Symbian. Hardware, čili reproduktory budou asi také důvod, proč už tato nokia není XpressMusic. Reproduktory už totiž nejsou stereo. Nokia 5230 je tedy k poslechu hudby stvořená stejně tak, jako telefony nesoucí si doménu „XpressMusic“. Absence sluchátek v balení není až tak bolestná, když uvážíme přítomnost konektoru 3,5 mm jack, který zaručuje kompatibilitu se všemi dostupnými sluchátky nejen pro telefon. Telefon se může pochlubit vysokou výdrží. Přes 30 hodin neustálého hraní muziky. Dnes již standardní funkcí je FM rádio. I u naši 5230 jej najdeme. Já osobně tuto funkci oceňuji hodně.
Seznam kontaktů na operačních systémech Symbian má tu výhodu, že nemá žádný limit pro počet uložených kontaktů. Dobře, jeden limit má a tím je volná vnitřní paměť telefonu, ale uvážíme-li kolik místa je zapotřebí pro uložení jednoho kontaktu, můžeme říct, že nejsme limitováni. Každý kontakt lze zjedinečnit například vlastní fotografií nebo vyzváněním.
Co se zpráv týče, jejich množství je neomezené podobně jako tomu je u kontaktů, záleží jen na volné paměti. Zprávy se píší na dotykovém displeji a to buď na klávesnici numerické, QWERTY, a nebo je možné psát jednotlivé znaky ručně a zabudovaný software se jej pokusí rozeznat a přeložit na znak do vaší zprávy. Samozřejmostí je slovník T9, podpora MMS a emailu.
Za přijatelnou cenu (aktuálně nejlevnější Nokia s dotykovým displejem) se nám představila Nokia 5230 ve velmi dobrém světle. V poměru cena/výkon se jedná, troufám si říci, o trhák a možná zde máme adepta na bestseller letošního roku. V krásném barevném kabátku se skrývá hodně funkcí. Do plnohodnotné Nokie 5800 XpressMusic chybí jen lepší fotoaparát a podpora WiFi. Ovšem rozdíl cen těchto dvou telefonů je značný. „Za málo peněz hodně muziky!“